ارتودنسی دندان

طول درمان ارتودنسي چقدر است؟

بسته به نوع مشکل ارتودنسی فرد، زمان درمان مي تواند از چند هفته ودر درمان هاي پيچيده تا چند سال باشد. معمولاً اکثر درمان هاي بين يک تا دو سال به طول مي انجامد ودرمان هاي بالاي سه سال نادر هستند.

چه افرادي نياز به درمان هاي ارتودنسي يا جراحي هاي زيبايي ندارند؟

بسياري از افرادي که به ما مراجعه مي کنند، خواهان تغييري دربدن از جمله درصورت ولبخند خود هستند وتصورشان اين است که با اين کار تغييري دروضعيت زندگي شان داده مي شود. مشکلات فردي، شغلي، اجتماعي آنها برطرف مي شود. اين گونه بيماران معمولاً يا در صورت خود اصلاً ناهنجاري ندارند يا مشکل آن ها بسيار خفيف است که نتيجه ي دستکاري دراين گونه موارد چه دستکاري ارتودنسي و چه جراحي زيبايي گاه برعکس يا بسيار اندک است چون فرد از ابتدا ناهنجاري نداشته و پتانسيل چنين تغييراتي نفعي به حال او نخواهد داشت ونتيجه ي دستکاري عضو طبيعي وسالم به هم خوردن هارموني وايجاد حالت مصنوعي وعروسکي بوده که نه تنها زيبا نيست بلکه زشت هم خواهد بود.

aparat_estetyczny_Fixd

 

ارتودنتیست کیست؟

ارتودنتیست یا متخصص ارتودنسی دندانپزشکی است که با سپری نمودن دوره تخصصی ارتودنسی بعد از دوره عمومی قادر به درمان مشکلات و ناهنجاری های دندانی، فکی می باشد. تمامی ارتودنتیست ها دندانپزشک هستند ولی تنها کمتر از ۲ درصد دندانپزشکان متخصص ارتودنسی می باشند.

تفاوت بین دندانپزشک و متخصص ارتودنسی

اگرچه برخی دندانپزشکان اقدام به درمان ارتودنسی و قرار دادن براکت روی دندان بیماران خود می کنند توجه به این نکته ضروری است که آنها ارتودنتیست نیستند. در واقع تنها یک متخصص ارتودنسی دارای سواد و مدرک آکادمیک تشخیص، پیشگیری و درمان ناهنجاری های دندانی- فکی می باشد.
دندانپزشک که معمولا” از عنوان “جراح-دندانپزشک” روی تابلو مطب خود استفاده می کند، با گذراندن دوره ای ۶ ساله و کسب مدرک عمومی قادر به انجام تمامی اعمال دندانپزشکی بجز موارد پیچیده مشکلات دهان و دندان و درمان ناهنحاریهای دندانی-فکی می باشد. از آنجا که رشته دندانپزشکی ۱۳ شاخه تخصصی دارد، درمان کیس های پیچیده حتی ترمیم و عصب کشی و ناراحتیهای شدید لثه نیز در دایره درمان متخصصین این رشته ها قرار می گیرد. این در حالی است که درمان ناهنجاریهای دندانی-فکی از جمله ناردیفی دندانها از ابتدا در حیطه آموزه های دندانپزشک عمومی نمی باشد.
متخصص ارتودنسی دندان پزشکی است که پس از خاتمه دوره ۶ ساله دندانپزشکی عمومی و قبولی در آزمون رزیدنتی با کسب بالاترین نمره ها در قیاس با دیگر رشته های تخصصی موفق به ورود و گذراندن یک دوره آکادمیک آموزش ۳ ساله در زمینه درمان ناهنجاریهای دندانی-فکی شده است و بجز درمانهای ارتودنسی و ارتوپدی دندانی فکی، درمانهای عمومی نظیر ترمیم، عصب کشی و یا پروتز انجام نمی دهد.

تغذیه و ارتودنسی

وقتی دندان هایتان سیم کشی شده اند و یا پلاک ارتودنسی دارید باید مراقب غذاها و تنقلاتی که می خورید نیز باشید. بسیاری از شیرینی ها، شکلات های چسبناک و آبنبات ها اطراف سیم ها جمع می شود و تمیز کردن باقی مانده های مواد غذایی و سفید کردن دندان از اطراف سیم ها را در روش های مختلف بلیچینگ برایتان دشوار می کند و اگر این مواد غذایی به خوبی از اطراف سیم ها تمیز نشود، موجب پوسیدگی دندان های شما می شود. خوردن خوراکی های سفت و سخت مانند گز، سوهان و آبنبات را کنار بگذارید چون موجب شکستن یا کج شدن وسایل ظریف درون دهان تان می شود. خوردن نوشیدنی ها و غذاهای شیرین را تا جایی که می توانید، محدود کنید. خوراکی های چسبناک به سیم ها می چسبند و حتی جدا کردن آنها می تواند سیم ها و براکت ها را از روی دندان هایتان جدا کند.

امروزه مدل‌هاي مختلفي از براکت‌‌هاي مخفي براي ارتودنسي ثابت وجود دارد که مي‌توان از آنها به عنوان جايگزيني براي براکت‌هاي فلزي سنتي که در داخل دهان کاملاً نمايان هستند، استفاده کرد. دو مورد از اين روش‌ها شامل ارتودنسي نامرئي و ارتودنسي لينگوال مي‌باشد که انجام آن به تجربه بالا و کار بيشتر توسط دندانپزشک نياز دارد. براي افرادي که استفاده از براکت‌هاي فلزي سنتي را ترجيح مي‌دهند اما در عين حال مي‌خواهند از نظر زيبايي دندان‌ها نتايج بهتري کسب کنند، ارتودنسی سرامیکی گزينه بسيار خوبي است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>