انواع ایمپلنت و روش انجام آن و میزان موفقیت

ایمپلنت را به نوعی بازسازی و احیا کردن سلامت دندان ها میتوان ذکر کرد زیرا باید جویدن ، حرف زدن درست و زیبا بودن دندان ها را در نظر داشت و با ترمیم و بازسازی کردن دندان ها با عمل ایمپلنت هم به زیبایی فرد افزود و هم درمان محسوب شده که در موارد مختلف تجویز متفاوت بوده و افرادی که روزانه 20 نخ سیگار را میکشند نمیتوان انتظار داشت که ایمپلنت روی دندان آن ها ماندگاری داشته باشد همچنین اگر فردی بیماری پوکی استخوان و دیابت را داشته باشد این روش درمانی را نمیتواند انجام دهد زیرا اثری نداشته و موثر نیست.
بعد از ایمپلنت دندان را باید بسیار مراقبت کرد و نوعی دندان طبیعی محسوب شده با این تفاوت که دندان طبیعی پوسیده شده ولی ایمپلنت پوسیدگی نداشته ولی بیماری لثه گرفته و بعد از آن درمانش بسیار سخت تر شده.

1
اگر بعد از مدتی ایمپلنت دندان لق شد نشانه ی درمان بد بوده که فردی با پرداخت هزینه ی زیاد این نتیجه را کسب کند. باید قبل از اینکه اقدام به این نوع درمان کنید ابتدا پزشک خود را ارزیابی کنید و از کار وی اطلاعات کافی را داشته باشید زیرا بسیاری از دندانپزشکان عمومی که تخصص ندارند به صورت عملی و خوب آموزش لازم را در قبال این درمان ندیده اندو باید توصیه کرد که برای انجام دادن این درمان های پرهزینه نزد دندانپزشکان متخصص رفته و کار را به دکتر عمومی نسپرد تا بتوان نتیجه ی مطلوب را بدست آورد.

انواع

 جایگزینی یک دندان: بلافاصله (در زمانی که ایمپلنت دندان در دهان کار گذاشته می شود) یا پس از یک دوره درمان، یک پایه به ایمپلنت متصل می شود. این پایه ابزاری است که برای اتصال یا وصل کردن ایمپلنت به یک قالب دندانی به نام عاج مورد استفاده قرار می گیرد و عاج دندان بخشی است که در دهان بیمار قابل مشاهده خواهد بود. این عاج با استفاده از مواد مصنوعی در آزمایشگاه دندان ساخته می شود و طراحی آن به صورتی است که با دندان های فعلی و طبیعی شما همخوانی و مطابقت دارد. عاج مصنوعی تهیه شده در ادامه با استفاده از سیمان مخصوص دندان پزشکی یا پیچ به پایه متصل می شود و به این ترتیب عاج در محل خود محکم خواهد شد. هنگامی که عاج دندان در محل خود قرار گیرد، لازم است که از سایر دندان های طبیعی شما غیر قابل تشخیص باشد.
 جایگزینی چند دندان بطور ثابت: مشابه حالتی که یک دندان در دهان جایگزین می شود، می توان از پایه ها یا چارچوب موقت بر روی چند ایمپلنت دندان تا زمانی استفاده کرد که دوره درمان کامل شود. پس از درمان، پایه های دائمی به ایمپلنت ها متصل می شود. این پایه ها می توانند عاج های مصنوعی ساخته شده یا ساختار پل مانند که آزمایشگاه دندان مطابق وضعیت فعلی دندان های شما ساخته است را به ایمپلنت ها متصل کنند. در مرحله نهایی، پل ساخته شده برای جایگزینی چند دندان با استفاده از سیمان مخصوص یا پیچ به پایه ها متصل می شود. در این حالت کاشت دندان به صورتی انجام می شود که آسیبی به دندان های مجاور آن ایجاد نشود و فرآیند از بین رفتن استخوان متوقف شود.
 جایگزینی دندان با استفاده از ایمپلنت متحرک: اگر تمام دندان های پایین شما از بین رفته باشد، با توجه به طراحی ساختار کاشت دندان ایمپلنت متحرک، ممکن است از دو تا شش ایمپلنت برای حمایت از دندان مصنوعی پایین دهان استفاده شود. اگر تمام دندان های بالا از بین رفته باشند، حداقل چهار ایمپلنت را می توان برای حمایت از دندان های مصنوعی بالای دهان مورد استفاده قرار داد. دندان های مصنوعی متحرک اغلب برای جایگزینی بخش وسیع دندان، استخوان و بافت لثه از بین رفته استفاده می شوند و به همین خاطر می توانند از ساختار استخوانی صورت، لب ها و گونه نیز حمایت کنند. یک دندان مصنوعی جدید می تواند بر روی ایمپلنت ها یا یک ساختار مصنوعی ساخته شده سوار شود و در این حالت می توان از یک میله طراحی شده برای ایجاد نیرومندی و حمایت بیشتر از تجدید ساختار انجام شده استفاده کرد. ساختار طراحی شده در این حالت اغلب بستگی به تراکم استخوانی بیمار و تعداد ایمپلنت های استفاده شده دارد. همچنین دندان پزشک درباره این موضوع در طول جلسه مشاوره با شما صحبت خواهد کرد. مزیت اصلی دندان مصنوعی متحرک ساده بودن تمیز کردن ایمپلنت های دندان است.
ایمپلنت دندان مزایای زیادی نسبت به روش های دیگر کاشت دندان دارد از جمله شباهت زیاد به دندان های طبیعی، راحتی (نگران صدای کلیک که در دندان های مصنوعی وجود دارد، نیستید)، راحتی در غذا خوردن. همچنین به دلیل شباهت زیاد ایمپلنت به دندان طبیعی اطرافیان شما متوجه این موضوع که شما دندان های خود را از دست داده اید نمی شوند و چون این روش کاشت دندان روی صحبت کردن شما تاثیر نمی گذارد و مانند دندان های مصنوعی باعث نگرانی در مورد این موضوع نمی شود.

روش انجام جراحی و مدت زمان تکمیل فرایند ایمپلنت دندان

دندانپزشک برای قرا دادن و ثابت کردن “ریشه مصنوعی” داخل یا روی استخوان فک جراحی انجام می‌دهد. این عمل در مطب دندانپزشکی تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. سپس روی ایمپلنت تا زمان جوش خوردن آن به استخوان با لثه پوشانده می‌شود. دندانپزشک در مرحله بعد روی ایمپلنت را باز می‌کند و میله مخصوص را به آن متصل می‌کند. میله و ایمپلنت در بعضی از ایمپلنت‌ها واحد یگانه‌ای هستند که در جراحی اولیه داخل دهان قرار داده می‌شود. دندانپزشک در پایان دندان مصنوعی یا تاج را تهیه می‌کند که به میله ایمپلنت متصل می‌شود.
تکمیل این فرایند بیش از ۹ ماه زمان می‌برد. چون سرعت التیام یافتن و جوش خوردن لثه هر بیمار متفاوت است، زمان نهایی شدن ایمپلنت نیز به تبع آن متغیر است. فرایند التیام پس از جراحی قرار دادن ایمپلنت و میله‌ها بیش از ۶ ماه طول می‌کشد، حال آن که روند متناسب شدن دندان جایگزین با فضای در نظر گرفته شده ظرف کمتر از دو ماه انجام می‌شود. گاهی اگر کیفیت استخوان بیمار مناسب باشد، می‌توان جراحی قرار دادن میله‌ها و جایگذاری تاج را در یک جلسه به پایان رساند.

میزان موفقیت ایمپلنت

سلامت بدن فرد در میزان موفقیت ایمپلنت موثر است. جنس استخوان فک و لثه فرد نیز در میزان موفقیت ایمپلنت تاثیر دارد.
بطور متوسط میزان موفقیت ایمپلنت دندانی ۹۵٪ گزارش شده است.
بعد از کاشت دندان چه باید کرد؟
دندان های کاشته شده، همانند دندان های خودتان، نیاز به توجه و مراقبت دائم دارند. مسواک زدن و استفاده از نخ دندان برای داشتن دندان های کاشته شده تمیز و سالم بدون پلاک ضروری می باشد.
بعد از پروسه ی کاشت دندان، پریودنتیست شما با همکاری دندان پزشکتان، بهترین روش مراقبت از ایمپلنت کاشته شده را به شما خواهند گفت. مراجعه پی در پی به دندان پزشکتان بعد از ایمپلنت دندان برای چک کردن سلامت کاشت ایمپلنت، دندان و لثه ضروری خواهد بود. اگر افراد عادت به ساییدن دندان های خود دارند، موفقیت ایمپلنت دندان آنها با مشکل مواجه خواهد شد. این عادت به دندان های ایمپلنت فشار وارد کرده و ماندگاری کاشت ایمپلنت را با مشکل مواجه می کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>