Screen-Shot-1393-08-26-at-10_Fotor_Fotor--632x250

انواع روش های سفید کردن دندان

لبخند شما، ناخودآگاه تاثیری بصری و فوری را در ملاقات با دیگران ایجاد می کند. یک لبخند درخشانتر تصویری از جوانی،نشاط، سلامت، شادی و گرما ارائه می دھد. یک لبخند درخشان به عنوان یک لبخند سالم محسوب می شود.سفید کردن دندان یکی از مقرون به صرفه ترین روشھا در زیبا کردن  طرح لبخند است. لبخندھا با ارزشند.آمار نشان می دھد که افراد به لبخندشان اھمیت زیادی می دھند، تقریبا ھمه بزرگسالان (99.7 ٪) بر این باورند لبخند یک دارایی مھماجتماعی است.

ھنگامی که از افراد پرسیده شد که “برای بھبود لبخند خود تصور می کنید چه چیزی موثرتر باشد؟” پاسخ مشترک این بود کهدندانھای سفیدتر و روشن تر. اگر از لبخندتان راضی نیستید، دندان ھای سفید می تواند اولین قدم باشد.

علل تغییر رنگ دندان

دندان ھای شیری به طور معمول از دندان بزرگسالی است که بعد ظاھر می شوند سفیدترند. با افزایش سن، دندانبزرگسالی اغلب تیره تر، زردتر و یا لکه دار می شوند. به ھمین دلیل است که دندان ھای سفید، فرد را جوان تر نشان می دھد.ھمانطور که روشھای متعددی برای سفید کردن دندان وجود دارد دندان می تواند به روشھای مختلفی نیز دچار تغییر رنگشود. علل اصلی چنین تغییراتی ژنتیک، مصرف آنتی بیوتیک ھا، مصرف بعضی انواع غذاھا و نیز افزایش سن می باشند. تغییررنگ دندان ھای داخلی بدلیل تغییرات مینا و عاج دندان می باشد. این امر عمدتا بدلیل تماس با میزان بیش از حد فلوراید،تتراسایکلین، مصرف آنتی بیوتیک ھا در زمان کودکی، مشکلات رشد، پوسیدگی دندان، ترمیم دندان، مشکلات درمان ریشه وضربه روی می دھدتغییر رنگ دندان ھای خارجی توسط عوامل خارج از بدن، به طور عمده مواد غذایی و تنباکو ایجاد می شود. علل اصلی زردیدندان ھای جلویی سیگار کشیدن، مواد غذایی حاوی تانن، قھوه، چای، ھویج، پرتقال، و دیگر مواد غذایی ھستند.

سفید کردن دندان

smily

سفید کردن دندان ها، روشی است که با استفاده از آن، رنگ زرد یا قهوه ای دندان ها را از بین می برند و دندان ها سفید و براق می شوند و شما لبخندی درخشان خواهید داشت. روش های متفاوتی برای سفید کردن دندان ها وجود دارد؛از سفید کردن دندان ها به وسیله مواد شیمیایی گرفته تا استفاده از اسیدهای ضعیف و لیزر. مزایای سفید کردن دندان سبب نمایان تر شدن دندان می شود. گاهی اوقات ممکن است دندانپزشک با استفاده از ابزار خاصی، سطح دندان را سایش دهد و تغییر رنگ های سطحی دندان های شما را از بین ببرد، ولی آنچه بیش از سایر این روش ها طرفدار دارد، سفید کردن دندان ها با مواد شیمیایی است. سفید کردن دندان ها ممکن است کاملا در مطب دندانپزشکی انجام شود یا اینکه دندانپزشک، وسایل و موادی را در اختیار شما بگذارد تا خودتان در منزل، دندان هایتان را سفید کنید. بسیاری از افراد، تکنیک سفید کردن دندان ها در خانه را ترجیح می دهند چون دیگر مجبور نیستند چندین جلسه به دندانپزشک مراجعه کنند.

انواع روش ها

سفید کردن تخصصی دندان ھا در مطب بھترین روش محسوب می شود چرا که ھر چند مواد قویتری استفاده می شوند ولیبقیه مناطق دھان بخصوص لثه ھا از این مواد محافظت می شوند. بھترین روش شامل استفاده از ماده واسطه ای در ژل سفیدکننده است که از مینای دندان محافظت کرده و می تواند درمان را در یک جلسه تمام کند. دندان ھا را می توان با این روش درخلال یک ساعت تا 10 درجه سفیدتر نمودسفید کردن دندان ھا در مطب تنھا در 8 دندان جلویی موثر بوده و بعنوان جھشی مھم برای مراحل بعدی و ادامه درمان سفیدکردن دندان ھا در خانه محسوب می شوددندانپزشک بھترین شرایط را برای رسیدگی به ھر گونه مسئله که ممکن است از درمان سفید کردن، مانند حساسیت دندانبوجود بیاید، مدنظر قرار می دھد. امروزه در اغلب موارد حساسیت دندان را می توان به راحتی کنترل کردسفید کردن دندان می تواند برای یک یا چند سال، بسته به اینکه چگونه از دندان ھا مراقبت شود و اینکه پیگیری به طور منظمبا یک محصول مناسب ھمراه با نگھداری مناسب انجام شود دوام داشته باشدو یا روشھای خانگی سفید کردن دندان ھا (OTC) درمان ھای بدون نیاز به نسخهسفید کننده ھای دندان موجود در بازار، عمدتا به دلیل نسبتا ارزان و آسان بودن بسیار متداول شده اندچندین محصول سفید کننده دندان ھم اکنون در بازار موجودند که به نسخه پزشک نیاز ندارند. این محصولات شامل نوارھایھمراه با ژل، خمیر دندان ھای سفید کننده و حتی آدامس ھای سفید (mouth trays) سفید کننده، ژل ھا، قاب ھای دندانکننده می باشند. این محصولات عمدتا ایمن ھستند ولی در صورت وجود مشکلات دھانی بھتر است که با دندانپزشک مشورت کنید.

با وجود در دسترس بودن چنین محصولاتی، روش درمانی تحت نظر پزشک ھمچنان ایمن ترین و موثرترین روش محسوب میباشد مطرح می شوند AACD شود. در ادامه دلایل لزوم مراجعه و مشاوره با دندانپزشکی که عضوتجویزی توسط Mouth Trays اغلب قاب ھای دندانی بازار تطابق خوبی با دھان بیمار ندارند در حالیکه قاب ھای دندانیدندانپزشک اینگونه نیستند. قاب ھای نامناسب باعث نشت ژل سفید کننده و نتیجتا تحریک لثه ھا و درمان غیر موثر میشوند.در روشھای تحت نظر دندانپزشک حتی بیماران دچار حساسیت دندان نیز می توانند به سفید کردن اقدام کنند.

اگر می خواهید در یک جلسه دندان هایتان را سفید کنید، باید با استفاده از لیزر این کار را انجام دهید. لیزر، انرژی زیادی را به مواد سفیدکننده وارد خواهد آورد و موجب می شود فعالیت سفیدکنندگی این مواد تسریع شده و خیلی زود مواد رنگی از روی دندان های شما پاک شود. البته ممکن است بسته به شدت بدرنگی دندان های شما، این جلسه مدت زمان کوتاه یا طولانی تری داشته باشد.سفید کردن دندان ها با لیزر، معمولاً گران تر از سایر روش های سفید کردن دندان هاست ولی در مقابل، شما در مدت زمان کوتاهی، لبخندی سفید و براق خواهید داشت. لازم است حرارت حاصل از این لیزرها به گونه ای تنظیم شود که موجب آسیب دندان ها نشده و حتما از محافظ های چشم، استفاده شود.

علت تغییر رنگ دندان نفوذ مواد تغییر شکل یافته از درون محفظه پالپ دندان به عاج دندان می باشد.درمان چنین دندان هائی یکی از سخت ترین و در عین حال هنرمندانه ترین درمان ها در دندانپزشکی زیبایی است.برخی اقدام به روکش کردن چنین دندان هائی می نمایند که در مواردی که بیشتر تاج این دندان ها سالم باشد کار عاقلانه ای به نظر نمی رسد و در این موارد تاجائی که می توانیم باید رنگ اولیه دندان را بر گردانیم.

در صورتیکه تغییر رنگ دندان مربوط به ساختار مینای دندان باشد مثلا نقص ناشی از مصرف داروی تتراسایکلین باشد و یا سطح مینای دندان ناصاف و مات باشد بهترین روش اصلاح رنگ، استفاده از روش لامینیت و یا ونیر کامپازیت است.

معمولا هزینه سفید کردن دندان در افراد بسته به روش انتخابی متفاوت است. بنابراین نمی‌توان قیمت سفید کردن دندان را بطور دقیق تخمین زد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>