جراحی ایمپلنت فوری، فواید و خطرات، جایگزین‌ها

ایمپلنت دندانی یکی از تازه ترین درمان های دندان پزشکی است که انقلابی در این حوزه ایجاد کرده و بسیاری از ناممکن ها را ممکن ساخته است. این درمان به همان اندازه که تازه و راهگشاست، پشت سر خود ابهام ها و سوال های زیادی را در ذهن ایجاد کرده است…
متاسفانه بسیاری از بیماران در عوض مراجعه و سوال از دندان پزشکان، پاسخ سوال ها و ابهام های خود را در میان تجربه ها، شنیده ها و تفسیرهای مردم عادی جستجو می کنند. احتمالا به همین دلیل است که شایعه های زیادی پشت سر این درمان شکل گرفته که هر روز بر تعداد آنها افزوده می شود.

12
ایمپلنت فوری از لحاظ تکنیک کارگذاری و شرایط موجود با ایمپلنت‌های دیگر متفاوت است بدین معنی که اگر طول و عرض استخوان مناسب باشد و تراکم استخوان هم ایده ال باشد نیاز نیست برای کاشت پروتز 3 ماه صبر کنیم در روز جراحی پروتز دندان موقت نصب می شود یعنی بعد از 3 تا 5 ماه با پروتز فاینال تعویض می شود
مزیت این پروتز اولیه این است که از مواد پلاستیکی سبک ساخته میشود و از جنس فلز یا پرسلن نیست و کمی کوتاهتر است که فشار کمتری ایجاد کند تا زمانی که جوش خوردن ایمپلنت اتفاق بیفتد (3تا 5ماه). در کاشت ایمپلنت فوری گیر اولیه استخوان باید به 60 تا 70 نیوتن برسد اما درشرایط عادی این گیر 25 تا 30 نیوتن است. اگر تراکم استخوان مناسب نباشد نمیتوان این 60 نیوتن فشار را به ان وارد کنیم و در واقع ایمپلنت فوری تلقی نمیشود.
همه انواع جراحی ایمپلنت دندان باید با دقت زیاد برنامه ریزی شوند. درمان با مشاوره شما با دندانپزشک شروع میشود. دندانپزشک باید همه سوابق پزشکی و دندانی شما را پیش از انجام آزمایشهای تشخیصی بداند. این آزمایشها عبارتند از عکس، پرتوی ایکس از دندان و سی تی اسکن. داده های به دست آمده از این آزمایشها باید آنالیز شود تا کیفیت استخوانی که قرار است ایمپلنت را احاطه کند، ارزیابی شود. برخی از دندانپزشکها این فرصت را در اختیار بیماران قرار میدهند که عکسهای دهانشان را ببینند. این تصاویر میتواند درک بهتری از درمانهای پیشنهاد شده را در اختیار بیمار قرار دهد.
یک نکته مهم در این درمان این است که باید استخوان کافی وجود داشته باشد تا پست ایمپلنت به خوبی پشتیبانی شود و اطمینان حاصل شود که دندان جایگزین شده طبیعی به نظر میرسد. در صورتی که استخوان کافی وجود نداشته باشد، اغلب با پیوند استخوان این مشکل پیش از جایگذاری ایمپلنت حل میشود. همچنین بافت لثه برای احاطه کردن ایمپلنت و تاج باید کافی باشد چون این امر بر زیبایی کار تاثیر گذار است. معمولا بیمار میخواهد تاج ایمپلنتش مانند یک دندان طبیعی از لثه بیرون بزند. بافت لثه را در صورت لزوم میتوان از محل دیگری در دهان پیوند زد. در این مرحله دندانپزشک بهترین محل را برای ایمپلنت در نظر میگیرد و اندازه مناسب ایمپلنت را مشخص میکند.
هنگامی که دندانپزشک همه این اطلاعات را دریافت کرد، برای جراحی برنامه ریزی میکند. جراح از راهنمای جراحی ویژه ای استفاده میکند تا در حین جراحی محل دقیق جایگذاری ایمپلنت مشخص باشد.

جراحی ایمپلنت فوری

برای کمک به موقعیت یابی ایمپلنت، از یک راهنما که معمولا از اکریلیک ساخته میشود (شکل زیر)، استفاده میشود تا محل مطلوب و دقیق ایمپلنت مشخص شود.

جراح پست ایمپلنت را با استفاده از راهنمای جراحی، مستقیما در استخوان فک جایگذاری میکند. جراحی برای وارد کردن پست خیلی سریع بوده و اغلب تحت بی حسی موضعی انجام میشود. در صورتی که نیاز به چند ایمپلنت داشته باشید یا خیلی عصبی و مضطرب هستید میتوانید از دندانپزشک بخواهید آرام بخش بیشتری برایتان استفاده کند. اندکی پس از اتمام جراحی جایگذاری ایمپلنت، دندان جایگزین شما به ایمپلنت متصل میشود.

فواید و خطرات ایمپلنت فوری

هیلینگ کپ (healing cap) بافت نرم اطراف ایمپلنت را شکل میدهد و آن محل را برای قرار گیری تاج دائمی، آماده میکند.

فواید ایمپلنت فوری عبارت است از:

• کاهش مدت درمان: با این روش، جایگزینی تقریبا فوری دندان جلویی امکان پذیر میشود. در روش ایمپلنتهای مرسوم اغلب سه تا شش هفته ماه طول میکشد تا درمان کامل شود. در نتیجه بسیاری افراد ترجیح میدهند از گزینه های سریعتر مانند بریج استفاده کنند هر چند کارایی آن کمتر است و فواید ایمپلنت از جمله محافظت از استخوان فک را نخواهد داشت.
• تنها یک جراحی لازم است: ایمپلنت، اباتمنت و تاج موقتی همه در یک مرحله جراحی جایگذاری میشوند که این امر زمان کلی درمان را تا حد قابل توجهی کاهش میدهد. در این روش نیازی نیست که پس از سه تا شش ماه از جایگذاری ایمپلنت، دوباره لثه شکافته شود تا اباتمنت و تاج بر روی آن متصل شود.
• بافت لثه بهتر با تاج هماهنگی پیدا میکند: در روش مرسوم ایمپلنت، هیلینگ کپ استوانه ای بر روی ایمپلنتی که تازه کاشته شده است، قرار میگیرد تا بافت لثه را شکل دهد. در ایمپلنت فوری بافت لثه را با تاج موقتی میتوان شکل داد که از نظر شکل بیشتر به تاج دائمی شباهت دارد بنابراین بافت لثه با تاج دائمی هماهنگی بیشتری دارد و نتیجه کار از نظر زیبایی بهتر خواهد بود.
• عدم نیاز به دندان مصنوعی موقتی یا تحمل ظاهر بی دندان: در ایمپلنت فوری تاثیر فیزیکی و روانی از دست دادن دندان با جایگزینی سریع آن کاهش می یابد به طوری که دیگر نیازی به دندان مصنوعی متحرک و یا تحمل ظاهر بی دندان در دوره جوش خوردن وجود ندارد.

خطرات ایمپلنت فوری

• حتی کوچکترین حرکت خطر شکست درمان را افزایش میدهد: متصل کردن فوری تاج تکنیک بسیار دقیقی است و جراح باید احتیاطهای لازم را انجام دهد تا مطمئن شود ایپمپلنت در مدت یکپارچگی با استخوان فک، هیچ حرکتی نخواهد داشت.
• این تکنیک تنها در برخی شرایط مناسب است: ایمپلنت را باید در استخوان محکم جایگذاری کرد و باید Ncm 35 گشتاور را تحمل کند. این امر در دندانهای جلویی که دندانهای دو طرف آنها قوی و سالم هستند بهترین کارایی را دارد. همچنین برای جایگزینی کل دندانهای فک پایین در شرایطی که استخوان قوی و متراکم باشد، این کار موفقیت آمیز است. ایمپلنت فوری برای جایگزینی کل دندانهای بالایی مناسب نیست چون استخوان فک بالا تراکم کمتری داشته و به ندرت استحکام کافی را داراست.
• همه جراحی های ایمپلنت درصد کمی ریسک دارند: چندین فاکتور وجود دارد که میتواند برای درمان مشکل ساز باشد. در صورتی که یکپارچگی ایمپلنت با استخوان فک موفقیت آمیز نباشد یا بافت لثه پیرامون آن عفونی باشد، شکست درمان ایمپلنت در کوتاه مدت ممکن است اتفاق بیفتد. خطر عفونت در بلند مدت وجود دارد و همیشه احتمال شکست مکانیکی ایمپلنت در صورت اعمال نیروی بیش از حد را باید در نظر گرفت.

جایگزین‌ها

مراقبت مناسب از ناحیه اطراف ایمپلنت در چند ماه اول پس از جراحی برای پیشگیری از عفونت و اطمینان از عدم اعمال نیروی بیش از حد به ایمپلنت، اهمیت زیادی دارد.

شکل- ایمپلنت دو مرحله ای (در مرحله اول پست فلزی در استخوان جایگذاری شده و روی آن پوشیده شده است)
در صورتی که انجام این سطح از مراقبت و نگهداری برای بیمار مشکل است، بهتر است استفاده از ایمپلنتهای مرسوم دندان را در نظر بگیرد که در دو مرحله جراحی انجام میشود. در مرحله اول ایمپلنت در استخوان فک جایگذاری میشود و روی آن پوشیده میشود و چند ماه می ماند تا با استخوان فک جوش بخورد. در این مدت توسط بافت لثه از آن محافظت میشود. سپس جراحی دیگری انجام میشود تا روی ایمپلنت باز شود و اباتمنت و تاج به آن متصل شوند.
انواع دیگر جایگزین ایمپلنت فوری، دندان مصنوعی و بریج ثابت است که مدت درمان کوتاه اما کارایی کمتر دارد.
افرادی که سلامت عمومی و سلامت دهانی مناسبی دارند برای ایمپلنت فوری ایده آل هستند. در صورتی که سیگار میکشید، وضعیت پزشکی دارید که بر سیستم ایمنی تان تاثیر میگذارد یا توانایی جوش خوردن در بدن را کاهش میدهد و یا در صورتی که دوز بالای بیس فسفونات مصرف میکنید، این عمل برایتان مناسب نیست. داروهای بیس فسفونات خطر مرگ استخوان حتی پس از جراحی های کوچک را افزایش میدهند به ویژه اگر به عنوان بخشی از درمان سرطان به صورت درون رگی تزریق شوند. افرادی که دوز کم بیس فسفونات را مصرف میکنند (به عنوان مثال برای درمان پوکی استخوان) در خطر بالای مرگ استخوان قرار ندارند.
دندان قروچه یا بهم فشردن دندانها نیز تاثیر منفی بر درمان ایمپلنت میگذارد چون فشار زیادی بر تاج و پست ایمپلنت وارد میکند. بیمارانی که ایمپلنت دندانی استفاده میکنند باید به بهداشت مناسب دهان پایبند باشند در غیر این صورت ممکن است بافت اطراف پست دچار عفونتی مشابه بیماری لثه با عنوان پری ایمپلنتیت شود. این وضعیت در صورت عدم درمان فوری میتواند به عدم موفقیت ایمپلنت منجر شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>