طول عمر ایمپلنت و مهم‌ترین نکات نگهداری از ایمپلنت های دندانی

با توجه به کشور تولید کننده و رعایت استاندارد های بین المللی در شرکت های تولید کننده ایمپلنت از جمله شرکت هایی که در ساخت و تولید لوازم و تجهیزات پزشکی نامدار هستند می توانند در هزینه های مصرف کننده نقش به سزایی را ایفاء کند.

طول عمر ایمپلنت

میانگین عمر سیستم های برندهای استاندارد در ایملنت ها تا در حدود ده سال است و بر حسب شرایط و بهداشت و دهان بیمارو مراقبت های که باید انجام شود بستگی داردو بیماری های لثه در کاهش عمرایملنت های دندان تا کمتر از ده سال تاثیر گذار است.
اگر شرایط بهداشت دهان خوب باشد و روکش دندان خوب کار شده باشد ممکن است عمرایمپلنت ها تا بیش از ده سال هم کارایی مثبت داشته باشد..
میانگین عمر روکش دندان ها را تا ۷ سال است وو به طور کل دو برند معروف اروپایی در ایران به علت بالا بودن هزینه برای مصرف کننده به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد.ولی در کل مواد مصرفی در مطب ها مطلوب و دارای استاندارد می باشد.
با توجه به این مساله همانطورکه در تهیه کالاها برند معروف و استاندارد مطرح است، ایمپلنت ها هم از این موضوع مجزا نیوده است همچنین برای تشخیص معیار در برندهای مناسب با توجه به تحقیقات و مقاله های که در خصوص آن ارایه شده است می توان به مرغوبیت ایملنت ها پی برد. با در نظر گرفتن ایملنت های که در داخل بدن یا دهان به کاررفته می شودحتما با بافت بدن باید سازگاری داشته باشد، جنس نامرغوب ایملنت ها باعث عفونت در اطراف ایملنت می شود و ممکن است بافت بدن آن را پس زند و کارایی خود را نداشته باشد..
ایملنتی که در داخل استخوان دندان کاشته می شود و سپس روکشی که روی آن قرار می گیرد تا فرم دندان حفظ شود خاطر نشان کرد: سازگاری ایملنت با نوع بافت دندان خیلی مهم است.
هزینه های ایملنت های جدید که به تازگی به بازار وارد شده اند نسبت به سایر کمتر است ولی چون روی آنها تحقیقات بیشتری انجام نشده است مرور زمان و تجربیات بیشترقضاوت در مورد این گونه ایمپلنت ها را آسانتر خواهد کرد.
با توجه به اینکه تمام برندها ی ایملنت در کوتاه مدت معمولا موفق عمل می کنند مهم این است که آیا ایمپلنت جدید به بازار هم در بلند مدت مثبت جواب می دهد یا نه ؟

Dental implant

مهم ترین نکات نگهداری از ایمپلنت های دندانی

1- سه هفته اول با ایمپلنت دندانی نجوید.

امروزه جراحی کارگذاشتن ایمپلنت دندان در فک بسیار سریع و آسان انجام می‌شود. اگر این جراحی‌ها به صورت یک مرحله‌ای انجام شده باشند و برای شما اباتمنت‌ (ابزار شکل‌دهنده لثه) بسته‌شده باشد، حداقل در 3 هفته اول پس از عمل باید از جویدن غذا روی محل ایمپلنت شده خودداری كنید.

2- مراقب عفونت باشید.

بزرگ‌ترین عامل شکست‌های اولیه در مرحله یکپارچه شدن ایمپلنت با استخوان به دلیل عفونت یا عدم ثبات کافی ایمپلنت در جایگاه خود است. در حالی که مورد دوم به تکنیک عمل و جراح مربوط می‌شود اما عفونی شدن ایمپلنت بسیار به مراقبت‌های پس از آن بستگی خواهد داشت. شستشوی مداوم با دهان‌شویه‌های دارویی و استفاده از سواب‌های پنبه‌ای آغشته به کلرهگزیدین یا مسواک‌های خیلی نرم برای برداشتن ذرات و بقایای غذا از محل جراحی و همچنین استفاده از آنتی‌بیوتیک‌های تجویزشده به‌وسیله جراح تا آخرین دوز و در فواصل زمانی تعیین شده کارساز است.

3- ایمپلنت را مسواک بزنید.

پس از برداشته‌شدن بخیه‌ها باید ناحیه ایمپلنت‌شده در داخل دهان کاملا مسواک‌زده شود. زدن مسواک به صورت 3 بار در روز و همچنین استفاده از دهان‌شویه‌ها یا حتی آب معمولی یا سرم فیزیولوژی پس از هر وعده غذا به حذف ذرات غذایی و بافت‌های نکروزه که باعث تجمع و لانه‌گزینی میکروب‌ها می‌شوند بسیار کمک خواهد کرد.

4- بهداشت دهان را رعایت کنید.

در قسمت‌هایی از دهان که به دلیل وجود پروتز‌های ثابت یا متحرک یا بیرون‌زدگی پرکردگی‌های دندانی، احتمال گیر غذایی یا تحریک لثه و ایجاد آماس وجود دارد، لازم است پس از هر وعده‌غذایی و به کمک نخ‌دندان و مسواک‌های مخصوص سطوح بین‌دندانی و زیر پونتیک‌ها را تمیز كرد. در نواحی غیرقابل دسترسی مانند سطوح پشتی دندان‌های عقل و آسیا‌های بزرگ که امکان مانور از مسواک‌های معمولی سلب می‌شود، می‌توان از مسواک‌های بچگانه که در اندازه‌های کوچک‌تری هستند، استفاده کرد.

5- هر 6 ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه کنید.

مراجعه‌ مداوم 6 ماهه به دندان‌پزشک برای اندازه‌گیری عمیق شیار لثه‌ای و همچنین بررسی احتمال وجود آماس، گیر غذایی و تحلیل استخوان در اطراف ایمپلنت، بسیار ضروری است. اگر جراحی و قرار دادن پروتز به‌وسیله یک نفر انجام شده باشد، باید به وی مراجعه كرد اما اگر جراح پس از قرار دادن ایمپلنت در فک برای انجام مرحله بارگذاری شما را به متخصص پروتز یا دندان‌پزشک دیگری ارجاع كرده است، مراجعه‌های سالیانه شما برای چکاپ ایمپلنت باید به دندان‌پزشکی باشد که مرحله پروتز شما را انجام داده است. بالطبع اگر وی در جریان معاینه‌های سالیانه تشخیص دهد که نیاز است شما به‌وسیله جراح نیز مورد معاینه قرار گیرید در آن صورت خود وی شما را نزد جراح اولیه هدایت خواهد كرد.

6- برای تمیز کردن ایمپلنت از اشیای نوک تیز استفاده نکنید.

هرگز برای تمیز کردن غذا از اطراف ایمپلنت‌های خود از خلال دندان یا وسایل فلزی نوک‌تیز استفاده نکنید زیرا این قبیل اشیاء می‌توانند به سد شکننده بافت نرم اطراف ایمپلنت صدمه وارد کنند و باعث شروع آماس در محل شوند.

7- عمر مفید 25 سال را برای ایمپلنت ها انتظار داشته باشید.

امروزه با به کارگیری تکنولوژی‌های جدید در طراحی کلی و ساخت سطوح خارجی ایمپلنت‌ها، عمر عملکرد آنها در فک بسیار افزایش یافته و معمولا ایمپلنت‌ها برای زمانی بیشتر از 25 سال کارکردن در استخوان فک آماده شده‌اند. بهره‌وری بهینه از این ایمپلنت‌ها عموما به مراقبت از آنها، حفظ بهداشت دهان، مراجعه سالیانه به دندان‌پزشک پروتزیست و رعایت توصیه‌های بهداشتی وی بستگی خواهد داشت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>