هزینه و علت تفاوت قیمت ایمپلنت‌ها

هزینه ایمپلنت دندان چقدر است. قیمت هر واحد ایمپلنت دندان چه قدر می باشد. سوالات بسیاری از بیماران که قصد استفاده از طرح درمان ایمپلنت دندان را دارند قیمت هر واحد ایمپلنت دندان و یا به عبارت ساده تر قیمت انواع ایمپلنت های دندانی می باشد. در بسیاری از مقالات تنها به موضوعات علمی مرتبط با ایمپلنت دندان پرداخته شده است اما در این مقاله سعی بر آن شده است اطلاعاتی جامع درباره هزینه ایمپلنت و قیمت انواع ایمپلنت دندان در اختیار خوانندگان قرار گیرد.implant_price

هزینه کلی

به طور کلی، قیمت ایمپلنت دندان و یا قیمت کاشت دندان ایمپلنت شامل هزینه جراحی لثه، جایگذاری پایه (آماده سازی ایمپلنت دندان برای دریافت عضو مصنوعی) و بازیابی (جایگذاری روکش) می باشد. در حقیقت، هزینه ایمپلنت دندان متغیر می باشد و بستگی به عوامل بسیاری از جمله:

o کیفیت، مقدار و محل استخوان:

در صورتی که عرض استخوان و ارتفاع ان در محلی که ایمپلنت قرار می گیرد کافی باشد، هزینه ی اضافی بر هزینه ی ایمپلنت تحمیل نمی نماید. اما در صورتی که استخوان تحلیل رفته باشد و یا شکل و اندازه استخوان کافی نباشد هزینه مرتبط به پیوند استخوان می تواند هزینه ایمپلنت دندانی را افزایش دهد.

o تعداد و نوع دندان ها:

تعداد دندان هایی که جایگزین می شوند بر قیمت ایمپلنت و یا همان نرخ ایمپلنت تاثیر بسزایی دارد. همچنین نوع و جنس روکش مربوطه نیز هزینه کاشت دندان ایمپلنت را تغییر می دهد. می بایستی توجه داشت که نوع دندان هایی که جایگزین می شوند نیز بر قیمت ایمپلنت دندان تاثیر گذار است یا به عبارت دیگر هزینه ایمپلنت هر دندان متفاوت می باشد. به طور مثال، هزینه ایمپلنت دندان جلو به دلیل توجه ویژه به جنبه های زیبایی دندان های قدامی می تواند با هزینه ایمپلنت یک دندان آسیا متفاوت باشد.

o نوع و جنس :

نرخ ایمپلنت دندان بسته به نوع و جنس ایمپلنت های دندانی متغیر است اما اکیداً توصیه می گردد از سیستم های شناخته شده و مورد تایید سازمان های معتبر دندانپزشکی استفاده شود. امروزه شاهد تبلیغات مرتبط با ارزانترین ایمپلنت دندان در سطح جامعه می باشیم که عموما با استفاده از سیستم های غیر استاندارد انجام می پذیرند که منجر به صدمات غیر قابل جبرانی برای بیماران می گردند.
انواع ایمپلنت دندانی در برندهای مختلف و در کشور های مختلف تولید می گردند که از متداول ترین آنها می توان به ایمپلنت کره ای، ایمپلنت سوئیسی و ایمپلنت آمریکایی اشاره نمود. قیمت انواع ایمپلنت با توجه به تکنولوژی ساخت آن می تواند متفاوت باشد. به طور مثال، قیمت ایمپلنت کره ای با قیمت ایمپلنت سوئیسی متفاوت است اما بایستی توجه نمود که این تفاوت در قیمت دندان ایمپلنت به معنای تفاوت کیفیت ایمپلنت نمی باشد.

ایمپلنت دندان هزینه اش شامل چه مواردی است؟

شایان ذکر است قیمت ایمپلنت کامل و یا هزینه ایمپلنت با توجه به تجهیزات، مواد و بهره گیری از تکنیک های نوین به کار گرفته شده در این درمان در مقایسه با قیمت انواع دیگر درمان های دندان پزشکی همانند قیمت انواع دندان مصنوعی بالا نمی باشد.
علاوه بر نکات ذکر گردیده، می بایستی توجه داشت که ایمپلنت دندان از قطعات مختلفی تشكیل شده است و هر قطعه هزینه بالایی دارد که بر قیمت ایمپلنت تاثیر گذار می باشد. همچنین طرح درمان ایمپلنت از مراحل مختلف و پیچیده ای تشكیل شده است (به طور مثال جراحی ایمپلنت، جراحی بسیار حرفه ای و با مسئولیت بالا می باشد. مراحل پروتز ایمپلنت نیز بسیار تخصصی است و می تواند تا چندین برابر سایر پروتز های دندانی معمول هزینه در بر داشته باشد.) و هزینه های هر مرحله بر قیمت ایمپلنت هر دندان تاثیر گذار است. با وجود تمام این مسائل قیمت ایمپلنت دندان در ایران و خصوصا قیمت ایمپلنت دندان در تهران نسبت به قیمت ایمپلنت یک دندان در کشور های اروپایی و آمریکایی بسیار پایین تر می باشد.
در نهایت می بایستی به این مهم نیز اشاره نمود ایمپلنت هزینه نیست بلکه ایمپلنت هزینه لبخند دوباره و زندگی لذت بخش بیمار است.

دلایل تفاوت قیمت ایمپلنت

 

وقتی ایمپلنت در داخل استخوان قرار می‌گیرد چگونگی ارتباط فلز تیتانیوم با استخوان یک امر مهم است که در طی این سالها تحولات بسیار زیادی در سطح ایمپلنت به وجود آمده است.

سطح ایمپلنت صیقل‌زده نیست و دارای خلل و فرج است که استخوان در داخل آن نفوذ می‌کند و پایه مهمی برای قرارگیری دندان محسوب می‌شود.
گذاشتن ایمپلنت در یک استخوان سالم و خوب مسئله پیچیده‌ای نیست اما پیچیدگی از آنجا شروع می‌شود که وقتی فرد دندان خود را از دست می‌دهد استخوان فک شروع به تحلیل کند و این تحلیل ممکن است به سبب بیماری‌های قبلی و بیماری‌های لثه به وجود آید؛ البته پیشرفت علم تحلیل لثه را به طور فیزیولوژی در پی دارد.

بازسازی و آماده کردن استخوان از دست رفته و وقتی ایمپلنت سالهای سال برای بیمار باقی بماند در آن موقع پیشرفت معنا پیدا می‌کند.

ایمپلنت نیز مانند دندان طبیعی دچار عوارض می‌شود و نسوج اطراف آن می‌تواند بعد از کاربرد دچار یک سری مسائل مثل لقی شده و به از دست دادن ایمپلنت منجر شود بنابراین رعایت بهداشت و انجام یک سری کارها در حفظ ایمپلنت مؤثر است.

از نظر قانونی هر فردی که دکترای پزشکی و دندانپزشکی دارد می‌تواند در تمامی امور پزشکی وارد شود اما وقتی مشکلی پیش آمد قانون به سراغ آن فرد می‌آید البته اخلاق نیز باید لحاظ شود چرا که اگر کسی که تبحر لازم را نداشته و بر خلاف اخلاق پزشکی کاری را انجام دهد که با آن آشنا نیست مسلماً فقط به منفعت خود اندیشیده است.

جراحان دهان، فک و صورت، متخصصان بیماری لثه و متخصصان پروتز از جمله کسانی هستند که می‌توانند به طور تخصصی ایمپلنت را انجام دهند.

انجمن ایمپلنتولوژی ایران اکنون در صدد ارائه یک برنامه مدون برای همکارانی است که دوره ایمپلنت را در دوران تحصیل نگذراندند و با شرکت در برنامه‌های آموزشی انجمن می‌توانند تبحر لازم را برای انجام ایمپلنت در سطوح مختلف به دست آورند.

صرفاً قیمت ایمپلنت تعیین کننده کیفیت خوب آن نیست ولی ما در عمل از ایمپلنت هایی استفاده می‌کنیم که امتحان خود را پس داده باشد و نتایجی از کارکرد رضایت‌بخش آن در رسانه‌ها و ژورنال‌های قابل اعتماد علمی چاپ شده باشد.
ایمپلنت های معروف گران هستند و ایمپلنت‌های مختلفی که امروز ارائه می‌شوند و شناختی بر روی آنها نیست نمی‌توانند قابل اعتماد باشند.
متأسفانه اما ایمپلنت‌ تولید داخل نداریم و مجبوریم از ایمپلنت‌های معروف دنیا استفاده کنیم و با توجه به اختلاف قیمتی که وجود دارد باید وزارت بهداشت در این زمینه اظهارنظر کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>