کاشت دندان

از هزاران سال پیش بشر در جستجوی راهکارهایی جهت جایگزینی دندانهای از دست رفته خود بوده است. اتروسکان‌ها که در ایتالیای امروز زندگی می‌کردند دندان‌های مصنوعی را از استخوان‌های گاو نر می‌ساختند. تیم باستان شناسی دکتر Wilson آرواره‌ای از نژاد Mayan کشف کردند که دندان‌های تراشیده شده‌ای از جنس صدف در این آرواره به جای دندان‌های ثنایای از دست رفته جایگزین شده بود. کاشف ایمپلنت در اول قرن 19 شروع گردید. تحقیقات در مورد استفاده از موادی که بتواند جایگزین دندان از دست رفته شوند همچنان ادامه داشت در ابتدا سعی براین بود که دندان‌های طبیعی از دهان شخص دیگر کاشته شوند اما این روش کاشت دندان با عفونت همراه بود و با شکست مواجه می‌گردید. ایمپلنت از جنس طلا ، نقره ، چینی و حتی سرب امتحان گردید اما درصد موفقیت کاشت آنها کم بود و قابل پیش بینی نبود. دکتر A.E.Strock در سال 1931 میلادی استفاده از آلیاژ Vitallium را برای ساخت ایمپلنت‌ها توصیه نمود. در سال 1947 میلادی Manlio. Formiggini ایتالیایی ایمپلنتی از جنس Tantalum ساخت و در همان زمان Rapheal Cherchere ایمپلنت‌هایی از جنس آلیاژ کروم ، کبالت را ابداع کرد.

AAID_Fig1_color

ایمپلنت از چه جنسی است و چگونه کار گذاشته می شود ؟
ایمپلنت های دندانی که به فرم پیچ می شود از جنس تیتانیوم بوده و داخل استخان فک قرار داده می شوند ، سپس این پیچ به استخوان جوش می خورد . در ترمیم دندان های از دست رفته بیشتر از ایمپلنت های به شکل ریشه دندان Roof form implant استفاده می شود . این نوع ایمپلنت ها سابقه تاریخی طولانی دارند و از 4000 سال قبل در چین و 2000 سال قبل در مصر و 1500 سال قبل در تمدن اینکاها از طلا به شکل ریشه دندان استفاده می شوده است .

آیا به صلاح است بریج های موجود در دهانم را با ایمپلنت جایگزین نمایم؟
این سؤالی است که برای خیلی افراد ممکن است پیش آید.با ظهور هر پدیده جدید بسیاری از افراد مایلند از آن بهره ببرند و ایمپلنت هم از این نظر مورد توجه بسیاری از افراد است که قبلا” مورد درمان بریج قرار گرفته اند.در روش بریج برای جایگزین کردن یک تا چند دندان ، دندان های کناری تراش می خورد و با ساخت یک فریم یک تکه دندان های مصنوعی به روکش دندان های کناری متصل می شود.
مهم ترین عیب بریج تراش خوردن دندان های کناری است ولی در بیمارانی که این درمان را انجام داده اند این دندان ها تراش خورده اند و دیگر نگرانی از این بابت وجود ندارد بنابر این من جایگزین کردن هر بریجی را باایمپلنت به صلاح نمی دانم.ولی در موارد خاصی به کسانی که بریج قبلی دارند توصیه می کنم از ایمپلنت استفاده کنم.این موارد را به طور اختصار در زیر اشاره می کنم:

1- در بریج های طولانی : بریج های بیش از سه واحد ،همواره ممکن است در معرض فشارهای بیش از حد ناشی از جویدن ویا عاداتی نظیر دندان قروچه قرار گیرند.این فشارها ،ممکن است باعث شکستن چینی بریج،لق شدن دندان های پایه ،لق شدن و افتادن بریج ویا پوسیدگی و شکستگی دندان های پایه شود.از این رو در صورتی که امکان داشته باشد این گونه بریج ها با ایمپلنت  دندان جایگزین شوند باعث طولانی شدن عمر دندان های پایه خواهد شد.
2- در بریج هائی که ارتفاع دندان های پایه کمتر از حد می باشد: در کسانی که تاج دندان کوتاهی دارند بریج ها معمولا” با شکست مواجه می شوند زیرا میزان گیر بریج با ارتفاع دندان رابطه مستقیمی دارد.از این رو این بریج ها ممکن است لق شده و باعث پوسیدگی دندان پایه شود.
3- در مواردی که دندان های پایه به هر دلیل ضعیف باشد.ضعیفی دندان های پایه می تواند در اثر بیماری لثه و تحلیل استخوان، پوسیدگی شدید و یا روت کانال تراپی دندان به وجود آمده باشد.

ميزان موفقيت ایمپلنت چقدر است؟
سلامت بدن فرد در ميزان موفقيت ایمپلنت موثر است. جنس استخوان فک و لثه فرد نيز در ميزان
موفقيت ایمپلنت تاثير دارد.
بطور متوسط ميزان موفقيت ایمپلنت دندانی ۹۵٪ گزارش شده است.

چگونه باید از ایمپلنت مراقبت کرد؟
برای مراقبت از ایمپلنت٬ رعایت بهداشت دهان و دندان و استفاده از نخ دندان و مسواک زدن حداقل دو
بار در روز از اهميت زیادی برخوردار است.
عدم استفاده دائم از سيگار و الکل٬ در موفقيت ایمپلنت خيلی مهم است.
برای اطمينان از سلامت لثه ها حداقل ۲بار در سال برای بررسی بافت لثه و دندانها باید به دندانپزشک
مراجعه کرد.

علت گراني ايمپلنت در مقايسه با ساير درمانهاي دندانپزشكي ( در كشور ما ) چيست؟
ايمپلنت  دندان از قطعات مختلفي تشكيل شده است كه هر قطعه هزينه بالائي دارد. در عين حال عمل جراحي ايمپلنت عملي بسيار حرفه اي و با مسئوليت بالاست.مراحل پروتزي ايمپلنت نيز بسيار تخصصي ووقت گير است. هزینه کاشت دندان و مراحل لابراتواري ايمپلنت چندين برابر كارهاي معمول هزينه بر ميدارد. دندانپزشكي كه در زمينه ايمپلنت فعاليت دارد براي به روز نگهداشتن اطلاعاتش نياز به شركت در دوره هاي مختلف داخلي وخارجي دارد كه هزينه زيادي را ميطلبد.باوجود تمام اين مسائل قيمت تمام شده هر ايمپلنت در كشور ما نسبت به خارج از كشوريك دوم تا يك سوم مي باشد.

اگر به طور منظم برای چک آپ نزد دندانپزشک بروید، به احتمال زیاد می‌دانید که دندان عقل نهفته شما بیرون آمده یا هنوز نهفته است. اگر دندانپزشک بر این عقیده باشد که شما باید دندان عقل خود را بکشید، احتمالاً نیاز به مراجعه به یک جراح دندان (پزشکی که برای انجام جراحی‌های لثه‌ها و دندان‌ها آموزش دیده‌است) خواهید داشت تا ارزیابی‌های لازم را انجام دهد. برخی از مردم هرگز مشکلی با دندان عقل خود نخواهند داشت و در برخی دیگر حتی این دندان تشکیل نمی‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>